VYSÍLÁME NA SATELITU ASTRA 3B (Skylink) a u dalších operátorů. Více zde.

 
 

facebook youtube rss

 
 
 

ČESKÝ RÁJ: Svazek obcí Brada

29.12.2012

Autor: TV Český ráj

 

SO Brada
Mikroregion obcí Brada se nachází v krásné krajině Českého ráje, poblíž Krkonoš a každý turista tak zde může najít mnoho zajímavých památek, ať přírodních, nebo historických.
BRADA - RYBNÍČEK: Na jednom z vrchů Prachovské pahorkatiny byl někdy ve 13. století vystavěn hrad, který dostal jméno podle svého tvaru či podoby lesnatého okolí. Přibližně v téže době byl založen hradní kostel zasvěcený sv. Bartoloměji, na který navazovalo předhradí, dnešní obec Brada.Její poklidný rozvoj krátkodobě přerušila jedna z bitev prusko-rakouské války, k níž došlo v katastru obce 29.června 1866.
DÍLCE: Obec Dílce patří k nejmenším obcím okresu i kraje, má 37 obyvatel. Obec leží v pěkném, klidném místě, vzdáleném 3 kilometry severně od Jičína. Návštěvníci si mohou při návštěvě obce prohlédnout sochu sv. Jána umístěnou na návsi a Obelisk na Horkách, jako památka na bitvu roku 1866.
DŘEVĚNICE: Obec Dřevěnice leží osm kilometrů severovýchodně od Jičína, v podhůří. Její historie sahá do 16. století. Turisté se mohou vydat na Bradlec a Kumburk. Obec žije hlavně volejbalem a turnaj, který se zde hraje, je známý v celém světě.
HOLÍN: Obec Holín leží západně od Jičína, v jeho těsné blízkosti. Holín, Pařezká Lhota, Horní Lochov, Prachov je druhou největší obcí mikroregionu. Její význam je dán i tím, že na celém území obce se rozprostírá CHKO Český ráj a vstupní místo do přírodní rezervace Prachovské skály. Historickou zajímavostí jsou zbytky skalního hradu Pařez.
JINOLICE: Obec Jinolice leží severozápadně, šest kilometrů od Jičína. Je to menší obec se 170 trvale žijícími obyvateli. Jihozápadně od obce jsou tři známé Jinonické rybníky.
KBELNICE: Kbelnice patří mezi malé obce na Jičínsku. Obec leží 2 km severně od Jičína a sestává ze dvou částí. Nad obcí při hlavní silnici Jičín - Turnov stojí Ossárium, památník bitvy z prusko-rakouské války r.1866.
KNĚŽNICE: Obec Kněžnice se nachází osm kilometrů severozápadně od Jičína na trase z Jičína do Turnova. Ke Kněžnicím náleží ještě osady Javornice a Pekloves. První písemná zmínka o obci se nachází v soudní knize města Jičína z roku 1376. Ke kulturním památkám patří socha Panny Marie, Svatý kříž a pomníček na počest padlých v prusko -- rakouské válce.
LIBUŇ: Obec Libuň leží při silnici I/35, 9 km severozápadně od Jičína. Její součástí jsou Jivany, Březka, Libunec a osady Svatý Petr a Šidloby. Dominantou Libuně je kostel Sv. Martina.
OSTRUŽNO: Malebná vesnička Ostružno leží západním směrem od Jičína. První zmínka pochází z r. 1128. Nejvýznamnější památkou je kostel Povýšení sv. Kříže vysvěcený 17.9.1797. Turistickými cíli jsou: Prachovské skály, sv. Anna, Loreta, vrch Veliš, Andělíček, sv. Trojice.
PODŮLŠÍ: Obec Podůlší leží na východní straně kopce Brada, asi 4 km na sever od Jičína. Významnými kulturními památkami jsou socha Svaté Trojice v Dolením Podůlší a historická opona z roku 1927 v místní hospodě.
RADIM: Obec se nachází jižně od zříceni hradu Kumburk a 2km jižně od obce prochází silnice 1.třídy Jičín - Nová Paka. První zmínka o naší obci pochází ze 14.století, kde měl tvrz vladyka Radim. Dominantou obce Radim je kostel svatého Jiří.
SOBĚRAZ: První písemná zmínka o Soběrazi je z roku 1362 v Soudní knize města Jičína, od které byly zapisovány různé odkazy majetku.
ÚJEZD POD TROSKAMI: Újezd pod Troskami se nachází v severozápadní části okresu Jičín, sousedí s okresem Semily, u silnice I/ 35. Obec leží pod známým hradem Trosky.Pro obec je typickou stavbou kostel sv. Jana Křtitele z roku 1874. První písemná zpráva o obci pochází z roku 1318. Je tvořen čtyřmi obcemi:Újezd pod Troskami, Hrdoňovice, Semínova Lhota a Čímyšl.
ZÁMOSTÍ - BLATA: Menší obec položená v západní části mikroregionu, kde žije 91 trvale žijící obyvatel . Obec Zámostí-Blata a její část katastrálního území se nachází v západní části Prachovských skal. Součástí obce je osada Maršov a Horka s nesourodou zástavbou rekreačních objektů. Písemné údaje o obci se datují od roku 1542. V Zámostí je zachován původní historický obraz návsi čtvercového typu s architektonickým výrazem hospodářských roubených usedlostí, zvláště pak dům č.p. 8, který je zapsán v seznamu kulturních památek. Zapsána je také socha sv. Jana Nepomuského v blízkosti bývalé hasičské zbrojnice.

 

 
 

DOPORUČUJEME

Hasičský magazín č. 51
ZLÍNSKÝ KRAJ

Hasičský magazín č. 51

12.08.2020 - Srpnový díl magazínu Hasiči vám představuje únikové kukly a masky, které umožňují bezpečný a nekomplikovaný únik ze zakouřeného prostředí. Poté vás pozveme na slavnostní připnutí ...
 

Hejtman Půta: První sms od soudu jsem poslal dětem. Měly strach, že půjdu do vězení....
LIBERECKÝ KRAJ

Hejtman Půta: První sms od soudu jsem poslal dětem. Měly strach, že půjdu do vězení....

08.06.2020 - Kdo nejvíce vytěžil z údajné korupční kauzy libereckého hejtmana Martina Půty? Bude žádat o odškodnění, pokud verdikt potvrdí soud vyšší instance? Jak tento verdikt ovlivní nadcházející ...
 

Předseda SMOČR: O regionální zakázky by se měly prát regionální firmy, chceme pro to oporu v zákoně...
ZLÍNSKÝ KRAJ

Předseda SMOČR: O regionální zakázky by se měly prát regionální firmy, chceme pro to oporu v zákoně...

14.05.2020 - Města a obce očekávají razantní pokles příjmů. Navíc by se měly podílet na kompenzační bonusu vypláceném drobným podnikatelům. S tím ale obce a města nesouhlasí. Proč? A proč v Německu ...
 

DALŠÍ ZPRÁVY Z RUBRIKY

 
Předseda SMOČR: O regionální zakázky by se měly prát regionální firmy, chceme pro to oporu v zákoně...
 

14.05.2020

 - 

Města a obce očekávají razantní pokles příjmů. Navíc by se měly podílet na kompenzační bonusu ...

Hypoteční specialistka: Banky kvůli vzrůstajícímu riziku zpřísňují pravidla pro hypotéky...
 

11.05.2020

 - 

Jaká je aktuální situace v oblasti hypoték a hypotečních úvěrů? Vyplatí se nakupovat nemovitosti ...

Hejtman Půta: Zavíráme na víkend exponovaná turistická místa...
 

03.04.2020

 - 

Jaká je aktuální situace s koronavirem v Libereckém kraji? Na to jsme se zeptali hejtmana Martina ...

Pospíchej pomalu - jízda v protisměru
 

25.10.2019

 - 

Jízda v protisměru na dálnici je považována za jeden z nejzávažnějších dopravních přestupků. ...

Pospíchej pomalu - únava za volantem
 

21.10.2019

 - 

Až 20% dopravních nehod má podle odborníků na svědomí únava. Mikrospánek přitom nikdy nepřichází ...

Pospíchej pomalu - zipování
 

16.10.2019

 - 

Už téměř dvacet let platí na českých silnicích pravidlo zipování. Řada řidičů jej ale stále ...

Pospíchej pomalu - železniční přejezdy
 

14.08.2019

 - 

Nejedna dopravní nehoda na železničním přejezdu dokazuje, že vlak je soupeřem, se kterým není ...

Zobrazit další zprávy

 

OKRESY

 

JABLONECKO

 
 
 
 

 

 

 

 
 

PROGRAM RT

Po
Út
St
Čt
So
Ne
 

 

17:00   
60 minut - Hlavní zprávy
17:20                - Rozhovor s...
17:40                 - Potraviny z domoviny
18:00 Zlínsko a jižní Morava - TVS
18:20 Karlovarsko - TV Západ
18:40 Olomoucko - TV ZZIP
19:00 Valašsko - RT Valašsko
19:20 Lipnožurnál + Jihočeské minuty
19:40 Ústecký kraj - RT Ústecko
20:00 Ostravsko - TV Fabex
20:20 Liberecko - TV RTM plus
20:40 Strakonicko - STTV

Program se opakuje vždy po 4 hodinách

FACEBOOK

 

NEWSLETTER

Čerstvé zprávy k vám do pošty chodí každý den pečlivě vybírané jen podle vašich požadavků...

 

Váš e-mail

 
Souhlasím se zasíláním zpráv dle vlastního výběru

Všechny zprávy z regionu

 
  
zpravodajství
sport
kultura
doprava
ekonomika
cestování
vzdělání
černá kronika
FOTOGALERIE
 
 
 
 

Tel.: 777 644 118 |  e-mail: info@regionalnitelevize.cz  |  RSS
Portál je registrován u RRTV. Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu www.regionalnitelevize.cz zakázáno.

©2010 - 2012 Regionální televize & Nowonet media, s. r. o. | žaluzie, rolety, markýzy

 
 
TOPlist